GRAMATYKA - Język niemiecki...

Język niemiecki zalicza się zasadniczo do typu języków fleksyjnych, przy czym odmiana rzeczownika jest stosunkowo uboga i do oznaczenia liczby i przypadka używa się przede wszystkim rodzajników.

W języku niemieckim liczba pojedyncza występuje w trzech rodzajach – męskim, żeńskim i nijakim, a liczba mnoga nie dzieli się na rodzaje. Rodzaje męski i nijaki wykazują podobieństwo w odmianie, podobnie rodzaj żeński i liczba mnoga. Są 4 przypadki – mianownik, dopełniacz, celownik i biernik, przy czym najrzadziej używany jest dopełniacz (najczęściej zastępuje się go konstrukcjami z przyimkiem).

Czasowniki mają bogatszą odmianę przez osoby, liczby, czasy i strony. Formy czasowników niemieckich nie rozróżniają natomiast rodzaju gramatycznego.

Czasowniki w języku niemieckim 
Niemieckie czasowniki odmieniają się przez osoby i liczby. Dodatkowo, czasowniki dzielą się na słabe (schwache Verben) i mocne (starke Verben). Czasowniki słabe mają regularną odmianę we wszystkich czasach, czasowniki mocne odmieniają się nieregularnie.

Poniżej podajemy przykłady odmiany czasownika przez liczby i osoby w czasie teraźniejszym (Präsens):

- Czasowniki posiłkowe
Czasowniki sein (być), werden (stawać się) i haben (mieć) to tzw. czasowniki posiłkowe. Oprócz swojego podstawowego znaczenia pełnią także rolę pomocniczą w tworzeniu
niektórych czasów. Poniżej podajemy wzór ich odmiany w czasie teraźniejszym:

- Czasowniki złożone
Trzeba pamiętać, że czasowniki w języku niemieckim dzielą się na proste i złożone.
Prostymi czasownikami są na przykład: machen (robić), kaufen (kupować), putzen (sprzątać), stehen (stać), gehen (iźć). Czasowniki złożone z kolei, dzielą się na nierozdzielnie złożone i rozdzielnie złożone.

- Czasowniki rozdzielnie złożone
to takie, które składają się z czasownika i przedrostka: ab-, an-, auf-, bei-, ein-, fest-, hin-, her-, los-, mit-, weg-, zu-, zurück-, zusammen-, który przechodzi na koniec zdania. 
W czasownikach rozdzielnie złożonych akcent pada na przedrostek. 
Czasownikiem rozdzielnie złożonym jest na przyład: aufstehen (wstawać) auf – stehen

Ich stehe morgens früh auf. Wstaję wczeźnie rano.

- Czasowniki nierozdzielnie złożone
to takie, które posiadają przedrostek: be-, emp-, ent-, er-, ge-, miss-, ver-, zer-, a akcent pada na temat czasownika. Przedrostki czasowników nierozdzielnie złożonych, w przeciwieƒstwie do rozdzielnie złożonych, nadają czasownikowi przeważnie inne znaczenie, na przykład: bieten (zaoferować) – verbieten(zabronić), stellen (stawiać) – bestellen (zamawiać).

Przedrostek występuje zawsze razem z czasownikiem, np.
Ich bestelle. (Ja zamawiam.)

Jeśli chcesz dowiedzieć więcej oraz:

- znaleźć przystępnie objaśnione reguły gramatyczne języka niemieckiego,
- znaleźć liczne przykłady ich zastosowania,
- posłuchać profesjonalnych muttersprachlerów z tłumaczeniami,
- przećwiczyć każdą zasadę na praktycznych ćwiczeniach,
- znaleźć dodatkowe ćwiczenia w podręczniku,

Koniecznie sięgnij po profesjonalny audio kurs:
Audio Kurs Niemiecki Gramatyka (mp3)

Niemiecki Gramatyka (audio MP3 + podręcznik) to: sześć części z omówieniem podstawowych zasad gramatyki języka niemieckiego podzielony na następujące tematy:
 
Część 1 – Rzeczowniki i rodzajniki
Część 2 – Czasownik
Część 3 – Szyk zdania – zdanie proste
Część 4 – Zaimek
Część 5 – Przymiotnik i przysłówek
Część 6 –
Czasy przeszłe


Niemiecki Gramatyka - to kurs dla osób początkujących i zaczynających naukę. Kurs objaśnia najważniejsze zagadnienia: budowa zdania prostego, pytania, przeczenia, rodzajniki, zaimki, deklinacja rzeczownika, czasy przeszłe i inne. Jego zaletą są przystępnie wytłumaczone reguły oraz liczne przykłady, czytane przez rodowitych Niemców, a tłumaczenia - polskich aktorów. Praktyczne ćwiczenia sprawią, że zrozumiesz i zapamiętasz zasady gramatyczne. Spróbuj – efekty Cię zaskoczą!
Kurs obejmuje 26 lekcji (72 minuty nagrań), a podręcznik (40 str.) zawiera pełne teksty wszystkich reguł wraz z przykładami i tłumaczeniami, odpowiedziami do ćwiczeń oraz dodatkowe zadania, np. czasowniki nieregularne.

Niemiecki Gramatyka - Pobierz pełną wersję kursu. - download

Posłuchaj fragmentu kursu Mp3 - Niemiecki Gramatyka na Mp3


Kurs mp3 - Niemiecki gramatyka to materiały, których skutecznie pomagają w nauce gramatyki języka niemieckiego. Potwierdzają to poniższe opinie osób, które już z nich skorzystały:

Maciej Szeleźnik | 2009-12-15
Dla początkującego tak jak ja - super sprawa !!! Prosto, jasno, "łopatologicznie" podane podstawowe wiadomości. Poza tym forma mp3 bardzo mi odpowiada... Nagrałem sobie na komórkę i mam kurs zawsze przy sobie. Gorąco polecam !!!


Iwona Tomaszewska | 2010-02-21
Nie spodziewałam się, że słuchanie gramatyki ma sens. Wydawało mi się, że co jak co, ale gramatykę danego języka się czyta ze zrozumieniem. Ale zaintrygował mnie taki pomysł i chciałam go sprawdzić. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Wreszcie reguły, które niby pamiętam jak czytam a wylatują mi z głowy, mogę szybko przypomnieć sobie i utrwalić wysłuchując je ponownie. Z ponownym sięgnięciem po podręcznik jest nie raz problem a wysłuchanie kolejny raz nagrania wymaga mniej mobilizacji. Wystarczy kliknąć. Polecam ten sposób nauki i utrwalania gramatyki. Nie jest to tak żmudne i nudne jak ciągłe otwieranie książki, bo znów coś uciekło nam z głowy. Zwłaszcza dla opornych językowo. Dobre również do słuchania przed snem, zapada w pamięć. Miły głos lektora, który bardzo przejrzyście wprowadza nas w różnorakie zagadnienia.przy użyciu kursu

Opis czasów pochodzi z podręcznika - Niemiecki dla początkujących wyd. Edgard oraz bazy portalu wikipedia.pl

Jeżeli chcesz skutecznie uczyć się Niemieckiego w domu (przez Internet) to sprawdź najlepszy obecnie: Kurs Niemieckiego Online.

Niemiecki eTutor - Kurs Online
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Zobacz koniecznie